زنان ایرلند و کارآفرینی که حاصل توسعه انسانی در این کشور است

0
1885
زنان ایرلند

زنان ایرلند از جمله زنان دنیا محسوب می شوند که توانسته درصد بالایی از کارآفرینی در این کشور را به خود اختصاص دهند. این کارآفرینی و این رشد و توسعه حاصل توسعه انسانی در این کشور است. این کشور اروپایی همواره در مسیر تسهیل کارآفرینی گام برداشته است. به همین دلیل زنان ایرلند توانسته اند شاخص عملکردی مثبتی را در زمینه کارآفرینی و اشتغالزایی به نام خود ثبت کنند. در دنیای کارآفرین ها زندگی اصولا لذتبخش است. کار کردن برای آنها هیجان فوق العاده ای محسوب می شود. افرادی که با زحمت و تلاش خود در هر کجای دنیا که باشند نه تنها برای خود درآمدهای آنچنانی کسب می کنند، بلکه به اعتلای اقتصاد کشورشان کمک می کنند.

زنان ایرلند در مسیر کارآفرینی

اما کارآفرینی تنها مخصوص مردان نیست و زنان هم در کنار مردان می توانند نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی کشورهای شان داشته باشند. ایرلند یکی از کشورهایی است که در آن زنانی با همت بلند توانسته اند کسب و کارهایی برای خود راه انداخته و اسم و رسم کارآفرین را داشته باشند. در این گزارش و گزارش‌هایی از این دست که طی هفته‌های آتی در این صفحه کار می‌کنیم، می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به اوضاع و احوال کارآفرینی زنان در کشورهای مختلف دنیا.

اینکه زنان کشورهای دیگر در چه حوزه‌هایی کارآفرینی کرده‌اند؛ خدماتی، فنی یا غیره. انتخاب این کشورها هم بر اساس اوضاع و رده‌های اقتصادی‌شان صورت می‌گیرد. گزارش امروزمان را به زنان ایرلند اختصاص داده‌ایم و در واقع این گزارش به زنان کارآفرین ایرلند اخصاص دارد. کشوری با اقتصاد متوسط و روبه‌رشد که به لحاظ شاخص توسعه انسانی وضعیت مطلوبی دارد.

زنان ایرلند کارآفرینان برجسته قاره سبز

در ایرلند اگرچه به لطف تلاش‌ها و سیاست‌های کلی به نسبت خوب اجرا شده در این کشور تعداد قابل توجهی زن کارآفرین وجود دارد، اما همچنان درصدشان از آقایان کمتر است. به گواه آمار رسمی تنها ۹/۳ از زنان ایرلندی کارآفرین یا صاحب تمام و کمال کسب و کار خود هستند، حال آنکه این آمار برای آقایان ۵/۹درصد است. در گزارش پیش رو برایتان از ۶ بانوی کارآفرین و صاحب کسب و کار ایرلندی خواهیم گفت که کارنامه موفقی را در این زمینه از خود بر جا گذاشته‌اند. بانوانی که در سه حوزه کارآفرینی یعنی ارائه خدمات، تولید محصول و راه‌اندازی کسب وکار نو فعالیت کرده‌اند.

زنان کارآفرین ایرلند

دارینا آلن از زنان ایرلند است که موفقیت چشمگیری داشته است

خانم آلن بانوی خوش ذوق و از خانواده ای عاشق آشپزی است که برای راه انداختن کسب و کار خود به سراغ هنر خانوادگی شان رفته است. دارینا صاحب یک مدرسه آشپزی به نا Ballymaloe است که هنرجویانی را در این رشته تربیت می کند. او همچنین معلم، نویسنده کتاب‌های آشپزی، ستون‌نویس روزنامه و کارشناس آشپزی تلویزیون است. در خانواده دارینا آشپزی ارثی است و از مادر به دختر می رسد. مدرسه آشپزی خانم آلن در یک مزرعه واقع شده و یکی از سردمداران استفاده از محصولات ارگانیک و آموزش غذاهای سالم است. دارینا در رشته مدریت هتل در موسسه فناوری دوبلین درس خوانده و در شوراها و انجمن های گوناگون مربوط به غذا و سلامت غذایی عضویت دارد.

تری پرون یکی دیگر از زنان ایرلند و کارآفرین است

تری پرون، نویسنده، روزنامه نگار، مشاور ارتباطات و در حال حاضر رییس “کلینیک بحران” کار خود را در ۱۵ سالگی و با حضور در برنامه های تلویزیونی آغاز کرد. او آنقدر پیشرفت کرد که در ۱۹ سالگی یک برنامه رادیویی از خودش داشت. تری در بیست و یک سالگی سردبیر یک مجله شد و تنها ۲۵ ساله بود که توانست نخستین کتاب خود را به چاپ برساند. این کتاب در میان پرفروش ها قرار گرفت و به پنج زبان هم ترجمه شد. این کتاب همچین جایزه هم دریافت کرد.

او پیش از اینکه سی ساله شود به یک پست مدیریتی در یک سازمان ارتباطاتی رسید. فعالیت های او در این شرکت باعث گسترش شرکت و خوش نامی خودش در کار ارتباطات شد. او همچنین سابقه کار به عنوان مشاور ارتباطات را دارد و “کلینیک ارتباطات” را هم بنیان گذاری کرده است. کلیدی ترین توانایی خانم پرون همان تجربه گرانبهایی است که در روابط عمومی دارد، چراکه تجربه آموزش آن در ۱۱ کشور را دارد، برنامه های گوناگونی در جنبه های مختلف روابط عمومی طراحی کرده و یکی از نخستین کسانی است که آموزش رسانه را در ایرلند توسعه و گسترش داده است. در واقه این زن توانسته سهم خود را از بازار کار به دست بیاورد و برای این امر خود دست به کارآفرینی زده است.

جکی لاوین و کارآفرینی در شهری کوچک

پس از اینکه در نوجوانی از شهر کوچکش، بالیداف، به دوبلین مهاجرت کرد، به کار در بخش خدمات شهری مشغول شد. او شب ها درس طراحی می خواند و البته مدلینگ حرفه ای را هم دنبال می کرد. او با دیوید لاوین ازدواج کرد و دو پسر به نام های تروی و گری دارد. او پس از اینکه کارش در شغل مدلینگ به انتها رسید، یک بوتیک برای خود باز کرد و نمایندگی برند مونسون را به ایرلند برد. او البته حالا حسرت می‌خورد که چرا تمام و کمال حق این برند را در ایرلند مال خود نکرد اما به هر صورت مدیرت موفقی بر آن فروشگاه داشت. خانم لاوین حالا با یکی از مشهورترین کارآفرینان ایرلند یعنی بیل کولن کار می کند. این دو نفر اکنون صاحب یک هتل هستند و می‌خواهند هتل‌شان را به یک هتل ۵‌ستاره موفق تبدیل کنند.

کارآفرینی به سبک زنان ایرلند

زنان ایرلند توقف ناپذیر درست مانند نوراه کاسی

نوراه که اصلیتی دوبلینی دارد اما در شهر دیگری از ایرلند بزرگ شده اولین کسی است که نامش در مجله های ایرلندی چاپ شده است. او در ۱۶ سالگی درس و مدرسه را ترک کرد و به اسکاتلند رفت تا پرستاری بخواند. چیزی نگذشت که کم‌کم به این نتیجه رسید که برای پرستاری هم ساخته نشده است. در همان زمان از آموزش‌های رسانه ای مختصری که دیده بود استفاده کرد و به عنوان خبرنگار در رشته خودش یعنی پرستاری فعالیتش را شروع کرد. در سال ۱۹۹۸ سردبیر مجله به نام Nursing Standard شد و پس از شش سالی که در آنجا گذراند، سردبیر یک مجله ایرلندی چاپ لندن شد. این مقام برای زنی که در ۱۶ سالگی خانه و زندگی اش را ترک کرده بود مقام بدی به شمار نمی آمد!

سرنوشت و اراده و روزگار اما همگی دست به دست هم دادند که نوراه دوباره به ایرلند باز گردد. او در آنجا مدیرعامل شرکتی به نام Harmonia Limited شد که مسوولیتش انتشار بسیاری از محبوبترین مجلات ایرلندی بود. پس از ده سال خانم کاسی یکی از شناخته شده‌ترین صاحبان کسب و کار در ایرلند شد. او همچنین یکی از مبارزان و حامیان برجسته راه اندازی کسب و کار به ویژه برای خانم ها در ایرلند محسوب می شود.

مری آن اوبرین از دهه ۸۰ میلادی تلاشش را آغاز کرده است

اگر بگویم زنان ایرلند از پیشروان کارآفرینی در جهان هستند باید به نام خانم اوبرین هم اشاره کنیم که یکی از بنیانگذاران و مدیران شرکتی به نام Lily O’Brien است که البته نامش از اسم دختر او وام گرفته شده است. مری کارش را در دهه ۸۰ میلادی آغاز کرد. این بانوی کارآفرین هیچگونه آموزش رسمی در زمینه کسب و کار خود نداشت و همه موفقیتش را مدیون تجربه ای است که در طول کار بدست آورد. او توانست شکلات سازی را یاد بگیرد و در اولین عید پاک پس از راه اندازی کسب وکارش در زمینه شکلات،  از آشپزخانه خودش ۲۰۰۰ یورو درآمد کسب کرد. کسب و کار او اکنون ۱۰۰ کارمند دارد و به همه دنیا شکلات می فروشد. مری ان رمز موفقیت خود را انعطاف پذیری و پایداری است. از نظر او اگر اشتیاق واقعی داشته باشید شکستی در کار نیست. داشتن یک تیم قوی و مهمتر از آن یک مدیر مالی کارآمد نیز از دیگر ملزومات داشتن یک کسب و کار موفق است.

آماندا پرات دیگر زن کارآفرین ایرلند است

آماندا پرات مدیر نوآوری شرکت آووکا است که یک کسب و کار خانوادگی به شمار می‌آید. آماندا از سال ۱۹۹۰ به آووکا پیوست. او کار خود را در زمینه بافندگی آغاز کرد. خانم پرات در کالج ترینیتی دوبلین درس هنر و معماری و نیز تاریخ باستان و مردم شناسی خوانده است. او که در روند کار خود پیشرفت پلکانی را تجربه کرده است، حالا یکی از ظریف‌ترین کارهای خلاقانه ممکن را انجام می‌دهد.

آماندا اکنون به طراحی لباس های زنانه، زیورآلات، کیسه و جعبه، وسیله های تزیینیِ سرامیکی برای بچه ها و شال گردن های بچه گانه مشغول است. او همچنین کارهایی در زمینه معماری، کافه و رستوران داری هم انجام می دهد. او اکنون در ۱۱فروشگاه، ۱۱کافه و یک کارخانه بافندگی ۶۵۰ نفر را مشغول به کار کرده است. به همین دلیل است که آواکو اکنون یکی از موفق ترین کسب و کارها در ایرلند است. در سال ۲۰۰۶  این کسب و کار در فهرست ۱۰۰ کسب و کار برتر قرار گرفت. بنابراین می بینیم که زنان ایرلند در عرصه متنوعی دست به کارآفرینی زده اند و کسب وکارشان را راه اندازی کرده اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.