زنان کارآفرین ایران به بازار کار می آیند

0
1838
جضور پررنگ زنان کارآفرین در جامعه ایران

کارآفرینی از مشخصات یکی جامعه رو به رشد است. چه مردان کارآفرینی کرده باشند و چه زنان. در این میان جامعه ای که زنان کارآفرین دارد، یعنی گام های بزرگی را در مسیر توسعه برداشته است. اما موانع زیادی بر سر راه کارآفرینان وجود دارد. اگر کارآفرین جنسیت زن داشته باشد، نه تنها باید با موانع کسب وکار مبارزه بکند بلکه باید از سدهای احتماعی بی دلیل زیادی هم عبور کند. اما وجود زنان موفق کارآفرین در ایران در همین رایط موجود، نشان می دهد که خواستن توانستن است و حتی محدودیت ها هم نمی تواند مانعی برای موفقیت باشد.

نازنین دانشور یکی از زنان موفق حوزه آی تی است که استارت آپ تخفیفان را راه اندازی کرده و توانسته شرکت بزرگ و موفقی ایجاد کند. ایستادگی زنان در برابر نگاه‌های نابرابر و تلاش برای غلبه بر چالش‌هایی که نقش و سهم آنان در حوزه‌های گوناگون را هدف قرار داده اما آرام آرام فضا را متحول ساخته به گونه‌ای که در دوره معاصر شاهد حضور فعال‌تر زنان در جوامع مختلف هستیم.

تدوین لوایحی به نفع زنان کارآفرین

حضور و نقش آفرینی زنان به ویپه زنان تحصیل کرده با توجه به بسیاری از متغیرها و مولفه‌های سیاسی و اجتماعی فراز و فرودهایی یافته است. در ایران، یکی از این مولفه‌ها نگاه دولتمردان به مسائل زنان و اقدامات عملی دولت‌ها برای هموارسازی مسیر فعالیت‌های گوناگون آنان بوده است. با روی کار آمدن دولت یازدهم شاهد حضور گسترده‌تر زنان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی هستیم.

زنانی که نیمی از پیکر جامعه ما را تشکیل می‌‌دهند. بنابراین بی‌توجهی به مطالبات زنان برابر با نادیده انگاشتن نیمی از توان و استعداد کل جامعه است. از این منظر نبود توازن جنسیتی در اداره جامعه در کنار برخی انگاره‌های مردسالارانه، مانعی بر سر راه توسعه و پیشرفت خواهد بود.

تلاش برای توسعه سوادآموزی زنان، شناسایی آسیب‌های مربوط به زنان و خانواده، تدوین گزارش‌های تحلیلی- آماری و تهیه اطلس وضعیت زنان و خانواده به تفکیک استان‌ها، پیشنهاد مجازات‌های جایگزین برای زنان زندانی در حوزه اعتیاد و مواد مخدر، رفع مشکل بی‌تابعیتی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گسترش حمایت‌های اجتماعی از زنان معتاد در فرآیند ترک و زنان بهبود یافته، هماهنگی با ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سمن‌ها در ارتقای سلامت زنان، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ساماندهی وضعیت زنان بی‌سرپناه نمونه‌هایی از عملکردهای اخیر در ارتباط زنان در ایران بوده است.

نازنین دانشور از زنان کارآفرین ایران
امنیت راهی برای زنان کارآفرین

تدوین لایحه «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» از دیگر اقداماتی بوده که طی سال‌های اخیر از سر گرفته شده و انتظار می رود که مشکلاتی را از حوزه زنان برطرف کند. به دنبال تصویب در مجلس و اجرایی شدن لایحه‌ تامین امنیتِ زنان در برابر خشونت، دستگاه قضایی قادر خواهد بود برای عاملان خشونت‌ خانگی، مجازات کیفری تعیین کند. لایحه امنیت زنان البته فقط به ابعاد کیفری موضوع نمی‌‌پردازد و آن ‌طور که در چند مرحله از پیش ‌نویس آن آمده، می‌‌کوشد تا بنیان خانواده‌ها را از طریق آموزش و فرهنگ‌سازی به تحکیم بخشد و اگر با این روش‌‌ها، امنیت برای زنان و کودکان در خانه تامین نشد، مردان خشن را به مجازات برساند.

در حال حاضر حتی زنان تحصیل کرده کشور هم از مصونیت زیادی در برابر خشونت ها برخوردار نیستند. دیگر خود حدیث مفصل بخوانید از وضعیت زنانی که دور از مراکز استان ها زندگی می کنند و شاید آگاهی کمتری نسبت به حقوق خود و قوانینی که از آنها حمایت می کند، داشته باشند.

اصلاح ساختارهای آسیب‌زا

الزامات اصلاح آیین دادرسی کیفری، آیین دادرسی مدنی و قانون حمایت از خانواده از جمله ساختارهایی هستند که باید تغییراتی در آنها صورت گیرد. همچنین، مطابق مفاد ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه که با رویکرد مطالباتی رهبری درحوزه زنان و خانواده تنظیم شده است، دولت با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط به ویژه معاونت امور زنان و خانواده، برنامه‌هایی را در جهت تامین اجتماعی زنان سرپرست خانوار، ارتقاء شاخص سلامت، افزایش توانمندی‌های زنان مدیر و نخبه، توسعه تعاملات بین‌‌المللی و اصـلاح ساخـتار اداری تشکـیلاتی زنان و خانـواده و پژوهش در زمینه‌های یاد شده از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند روندهای مرتبط با زنان بهبود ببخشد.

انتظارات زنان  و زنان کارآفرین

تعلیق آزمون استخدامی برای اصلاح آن در جهت ایجاد عدالت جنسیتی از دیگر اقداماتی که طی سال‌های اخیر انجام گرفته است. افزون بر آنچه گفته شد، زنان در اقتصاد کشور روندی رو به پویایی را پیموده‌اند. بر اساس اعلان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به نقل مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال ۱۳۹۳ حدود ۱۲٫۶ درصد بوده که در سال ۹۴ به ۱۳٫۳ درصد رسیده است. هر چند این نرخ مشارکت کماکان کم و ناچیز است و نسبت به جمعیت حدودا ۴۰میلیون نفری زنان، آمار خوشایندی محسوب نمی‌شود اما باید برای تصاحب درصدهای بهتر همواره خواستار تغییرات بیشتر بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.