زنان مصر برای تامین امنیت زندگی شان به دنبال درآمدهای ثابت هستند

0
2106
زنان مصر در بازار کار و کارآفرینی

 

زنان در کشور مانند مصر چه در سطوح بالای پلکان اشتغال و چه در طبقه‌های پایین آن، جای چندانی ندارند. در سال ۲۰۱۰، حدود ۴۳درصد از کارکنان زن در مشاغل مربوط به کشاورزی،‌ ماهیگیری و صید فعالیت داشته‌اند. همچنین حدود ۲۳درصد زنان مصری در مشاغل تخصصی مشغول به کارند. ۱۴درصد نیز تکنسین و دستیار مشاغل تخصصی هستند.

اما مشارکت زنان مصر همچنان در برخی مشاغل بسیار کمتر از انتظارهای منطقی است؛ چنانکه براساس آمارهای به دست آمده تنها ۲۷/۲درصد از زنان در مشاغل حوزه تولید و تنها ۹۱/۳درصد در مشاغل قانون‌گذاری، اداری و مدیریتی فعال هستند.

پراکندگی مشاغل براساس جنسیت (۲۰۰۷)

داده‌ها نشان می‌دهد که تمرکز خانم‌ها تنها در تعداد مشخصی از شغل‌هاست. چه این شغل‌ها در رده‌های بالای پلکان شغلی باشند و چه رده‌های پایین. در سال ۲۰۰۷، حدود ۴۶درصد زنان شاغل در مشاغل مربوط به کشاورزی، ماهیگیری و صید مشغول بودند. از سوی دیگر، حدود ۳۵درصد خانم‌ها در مشاغل تخصصی و فنی مشغول به کار بودند. درصد خانم‌های شاغل در مشاغل تخصصی ۶/۲۰درصد است. اما درصد تکنسین ها و دستیاران تخصصی ۶/۱۴درصد بود. همچنینمشارکت زنان همچنان در برخی حوزه ها بسیار کم بود. چنانکه تنها ۴/۱درصد در بخش تولید و ۴/۳درصد در مشاغل قانون‌گذاری، اداری و مدیریتی فعال بودند.

مشارکت زنان مصر در فعالیت‌های اقتصادی

نگاهی به مشارکت زنان از نظر فعالیت‌های اقتصادی چند نکته را نشان می‌دهد؛ یکی اینکه زنان در این بخش هم به مانند ساختارهای شغلی چندان تعریفی ندارند. بیشترین درصد زنان یعنی ۶/۴۵درصد در فعالیت‌های کشاورزی مشارکت می‌کنند. بنابراین پس از فعالان حوزه آموزش هستند که ۶/۲۰درصد از زنان را تشکیل می‌دهند. این آمار مربوط به سال ۲۰۰۸ است. حضور زنان در کشاورزی همیشه به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر از کارهای خانه دیده شده است. هرچند مدت‌های مدیدی‌ به این کارها به عنوان فعالیت اقتصادی نگاه نمی‌شده است. در این بخش مشکل زنان کمبود فرصت‌های شغلی نیست، بلکه مشکل اینجاست که آنها به ازای کار سختی که انجام می‌دهند، عایدی مالی ندارند.

زنان مصر زیر سلطه مردسالاری

همچنین در کشاورزی هم فعالیت می‌کنند، سلطه مردان و نگاه مردسالاری دیده می‌شود. زنان فعال در بخش کشاورزی همیشه به تقاضای فرهنگ، حقوق نابرابر یا شرایط اضطراری واکنش نشان دادند. جایگزینی زنان به جای مردان در جهت کاهش هزینه‌ها همواره مورد استقبال قرار گرفته است.

نگاهی به پراکندگی مردان شاغل چند نکته را نشان می‌دهد؛ فعالیت‌های کشاورزی، نخستین رده مشارکت آنان را با ۲/۲۸ درصد در اختیار دارند. این در حالیست که سهم آنان از بخش تولید، حمل و نقل و ارتباطات بیشتر از آمار و ارقامی مربوط به زنان است. مشارکت زنان در برخی فعالیت‌ها تا حدی در مقایسه با مردان کم است. این موضوع به خصوص در حوزه معادن،‌کانی‌ها و کارهای ساختمانی خود را نشان می‌دهد؛ جایی‌که درصد زنان فعال در این حوزه ها ۵درصد و ۶صدد است،‌ حال آنکه این آمار برای مردان بیش از ۱۴ و فراتز از ۱۲درصد است.

پراکندگی زنان مصر در اقتصاد مصر در سال ۲۰۱۰

تعداد زیادی از خانم‌های مصری به شدت تمرکزشان روی بخش خصوصی یا همان نهادهای غیردولتی است. درصد نسبتا بالای زنان شاغل در بخش خصوصی نتیجه افزایش حضور زنان در بخش غیررسمی است. این موضوع نشان می‌دهد که ساز وکار برنامه‌ریزی شده‌ای برای جذب نیروی کار وجود ندارد. برای زنان درس نخوانده این بخش بهترین جا برای کار کردن است. اما برای تحصیل کرده‌ها راهی برای افزایش درآمد با ساعت‌های کاری پرنوسان‌ است.

نیاز زنان مصر به درآمد ثابت

زنان به درآمد ثابت نیاز دارند. چون درآمد ثابت راهی برای مبارزه با عدم امنیت شغلی است. بنابراین اگر حمایت‌های مالی خانواده نباشد، زنان راهی جز به دست آوردن درآمد ثابت ندارند. همچنین، در سن پایین مادرشدن، زنان مصری را وادار می‌کند تا برای تامین هزینه‌های کودکان‌شان دنبال کار و درآمد باشند.

بخش دیگری از زنان مصری یعنی ۷۵/۳۷درصد بر کارهای دولتی تمرکز دارند. آمار خانم‌های شاغل در بخش دولتی از مردان با ۳۱/۱۹درصد بیشتر است. بنابراین نوعی زن سالاری را در بخش دولتی نشان می‌دهد. درصد زنان شاغل در بخش خصوصی در سال ۲۰۱۰ رقم ۶۵/۱۲درصد بود. این آمار رقمی بسیار کمتر از آمار مردان شاغل در بخش دولتی یعنی ۴۲/۲۷درصد را نشان می‌داد. این بدان معناست که درصد نسبتا بالاتری از زنان شاغل از بیمه‌های اجتماعی بهره ای نداشتند.

سال ۲۰۰۸ و حضور زنان مصر در اقتصاد این کشور

خانم‌ها در مصر درصد زیادی از کارمندان بخش خصوصی را تشکیل می‌دادند. آمار آنها در سال ۲۰۰۸ رقم ۹/۴۷درصد را نشان می‌داد که نسبت به کل شاغلان رقم بالایی بود. درصد نسبتا بالای زنان در بخش خصوصی نتیجه افزایش مشارکت زنان در بخش غیررسمی است. این نشان‌دهنده نبود ساز وکار مناسب برای جذب نیروی کار فراوان مصری است. این بخش برای زنان درس نخوانده بهترین جا برای کارکردن و برای تحصیل کرده‌ها بهترین راه برای افزایش درآمد با ساعت‌های کار ناپایدار است.

زنان مصری به چند انگیزه کار می کنند؛ یکی به خاطر نیاز به درآمد ثابت برای مبارزه با عدم امنیت شغلی است. انگیزه دیگر می گردد به نبود حمایت مالی از سوی همسر یا خویشاوندان نزدیک. به علاوه زود مادر شدن بسیاری از آنها را وادار به پیدا کردن شغل و درآمد کرده است. درصد زنان شاغل در بخش دولتی اما ۵/۳۷درصد است که نسبت به آمار مردان یعنی ۳/۲۰درصد میزان بالاتری را نشان می دهد. این یعنی یک نوع زن‌سالاری در بخش دولتی. اما با همه این آمارها زن‌های مصری در بخش دولتی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند؛

بدتر شدن شرایط کارمندان دولتی

خصوصی‌سازی فرایند حال حاضر اقتصاد مصر است. این امر می‌تواند اثر منفی بر زنان شاعل در بخش دولتی بگذارد. با وجود این موانع اما درصد زنان دارای شغل دولتی بالاست. خانم ها معمولا تمایل دارند شغل‌های اداری،‌ منشی‌گری و دفتری را به عهده بگیرند. البته ظرفیت در این بخش‌ها اکنون تکمیل شده است. در مورد اخراج و از کار برکنار شدن نیز زنان نخستین گزینه کارفرماها در صورت متاهل شدن هستند،. چون فضا برایشان مناسب نیست. در این صورتتقسیم کار براساس جنسیت، نیازمند فرآیندهای آموزشی حرفه ای به همراه پروسه اخراج نیروی کار است. این بیشتر به نفع مردان است تا زنان. همچنین مسئولیت‌های زنان در منزل و بچه‌داری بر بازدهی تاثیر می گذارد. بنابراین موانع زیادی همچنان بر سر راه حضور زنان در بخش خصوصی وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.