راهکارهای کاهش وزن یا کاهش سلامتی؟ مسأله این است!

1
1215

راهکارهای کاهش وزن را در بسیاری از کتاب ها و اخبار مختلف می توان دید. اما یک مسئله وجود دارد و آن این است که آیا هر راهکاری برای کاهش وزن مناسب است؟ مسئله سلامتی در این میان چه می شود؟ داده‌های حاصل از تحقیقات مربوط به کاهش وزن، حقایق جدیدی را در ارتباط با رسیدن به سلامتی واقعی و داشتن سبک زندگی سالم نشان می‌دهند، به این معنا که صرف داشتن رژیم‌های غذایی، نمی‌توان به یک وزن ایده‌آل رسید و چه بسا که یک رژیم سمی را در پیش گرفته و بیشتر به سلامتی خود آسیب بزنیم!

سبک زندگی امروز و فرهنگ مسلط بر جوامع، لاغر بودن را یک امتیاز خیلی بزرگ نشان داده و به همین دلیل نیز بسیاری از افراد برای لاغر شدن راهکارهای کاهش وزن مختلفی را امتحان می‌کنند که یکی از آنها در پیش گرفتن رژیم‌های لاغری است.

درست یا غلط راهکارهای کاهش وزن

اما آنچه شواهد نشان می‌دهند، این است که اکثر این رژیم‌ها برگشت‌پذیر بوده و در بسیاری از مواقع نیز به افراد آسیب می‌رسانند. فرهنگ لاغری و علاقه شدیدی که نسبت به آن در میان مردم و خصوصا زنان دیده می‌شود، تبدیل به یک آرمان غلط در زندگی شده است. چون همه راهکارهای کاهش وزن، لزوم راهکارهای مناسبی نیستند و همیشه باید نسبت به سلامتی خود حساسیت لازم را داشته باشید.

یعنی به جای اینکه به سلامت روح و روان فکر کنیم و به همه افراد صرف نظر از ظاهر آنها، توجه کنیم، لاغری را ملاک ارزیابی انسان‌ها قرار داده‌ایم؛ در حالی که داشتن عشق و علاقه و ترویج دوستی در بین انسان‌ها، حتی در دراز مدت، می‌تواند روی انگیزه‌های آنها برای داشتن بدنی سالم‌تر هم تأثیر داشته باشد.

بدن خود را دوست داشته باشید

اولین چیزی که هر انسانی باید در ارتباط با بدن خود در نظر بگیرد، دوست داشتن آن است. یعنی صرف نظر از چاق یا لاغر بودن، کوتاه یا بلند بودن و … ما باید بدن خود را دوست داشته باشیم، چراکه اگر چنین دیدگاهی نسبت به جسم خودمان داشته باشیم، حتما به سلامت آن بیشتر اهمیت می‌دهیم.

راهکارهای کاهش وزن 2

هدف راهکارهای کاهش وزن باید سلامتی باشد نه لاغری!

رویکرد دیگری که به همان اندازه مورد قبل مهم است، تغییر دیدگاه‌مان نسبت به رژیم‌های غذایی است؛ تا زمانی که ما فقط برای لاغر شدن، رژیم بگیرید، نمی‌توانید به سلامتی واقعی برسید، چون هدف اصلی سلامتی نیست، بلکه لاغری است! و برای رسیدن به آن هم قدم در هر راهی را می‌گذارید.

در مقابل، اگر هدف خود را سلامت جسم‌تان قرار دهید، رژیم‌ غذایی را انتخاب می‌کنیم که برای سلامت بدن ما مناسب‌تر بوده و بتواند نیازهای مختلف جسم به انواع مواد غذایی را مرتفع کند؛ ضمن اینکه در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم در غذا خوردن، به مرور زمان، به کاهش وزن و تناسب اندام هم کمک خواهد کرد.

اسطوره‌ای به نام کاهش وزن

تحقیقات جدید محققان نشان می‌دهد که کاهش وزن در بسیاری از جوامع تبدیل به یک اسطوره شده است، به طوری که امروزه اکثر مردم جهان در بمبارانی از تبلیغات مربوط به رژیم غذایی قرار دارند، تبلیغاتی که نمونه هایی عینی از کاهش وزن مردم را در وزن‌ها و سنین مختلف نشان می‌دهند.

مخاطبان این تبلیغات هم اغلب هزینه‌های زیادی را برای کاهش وزن پرداخت می‌کنند. اما آن چیزی که محققان به آن رسیده‌اند، این نکته است که عموما بیشتر این قبیل از کاهش‌ وزن‌ها در همان سال اول اتفاق می‌افتد و این در حالی است که اکثر قریب به اتفاق آنها در عرض پنج سال باز می‌گردند. بنابراین همه راهکارهای کاهش وزن نمی تواند اصولی و درست باشد.

نکته فوق تجربه‌ای است که شاید شما هم در زندگی خودتان و یا اطرافیانتان دیده باشید، چه بسیار افرادی که با گرفتن رژیم‌های غذایی سخت به یک کاهش وزن سریع می‌رسند، اما در عرض چند سال بعد، دوباره به وزن اصلی خود و یا حتی وزنی بیشتر از آن رجوع می‌کنند.

در ضمن ذکر این نکته هم ضروری است که اگر کاهش وزن به یک اسطوره در زندگی ما تبدیل شود، در اصل دیگر کاهش وزن نیست، بلکه یک اسطوره ترسناک به نام کاهش سلامتی است و این باید یک زنگ خطر برای همه ما باشد که فقط به دنبال لاغر شدن نباشیم، بلکه بیشتر به سلامتی خود اهمیت بدهیم.

مهمترین راهکارهای کاهش کدام است؟

برخلاف تصور عموم که با رژیم‌های کاهش وزن می‌خواهند به لاغری و به زعم خودشان سلامتی برسند، لاغری به معنای سلامتی نیست و برای رسیدن به آن، باید در سبک زندگی خود تغییرات عمده‌ای را ایجاد کنیم. تغییراتی که مربوط به فعالیت‌های بدنی و عادت‌های غذایی هستند.

محققان سلامتی و بهداشت عمومی معتقدند که به جای رژیم‌های غذایی باید بر تناسب اندام تمرکز کرد و رسیدن به تناسب اندام نیز فقط با ورزش مناسب و خوردن غذاهای لازم و مفید امکان‌پذیر است. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای رسیدن به یک وزن ایده‌آل، سلامتی خود را در اولویت قرار دهید.

لاغر شدن در اثر رژیم‌های غذایی، یک هدف اشتباه است. اگر افراد بتوانند سلامت جسمی و مراقبت از بدن خود را به عنوان یک هدف مهم در نظر بگیرند، قطعا به دنبال راهکارهای کاهش وزن صحیح و روش‌های سالم و درست ناشی از عادت غذایی و ورزش کردن، روی خواهند آورد. پس به بدن خود احترام بگذارید، آن را دوست داشته و به دنبال بهبود سلامتی خود باشید.

راهکارهای کاهش وزن با سبزیجات
رژیم غذایی و لاغری

سلامت را تبدیل به یک ذهنیت کنید

برای رسیدن به یک فرهنگ سلامتی که ضامن سلامت جسم شما خواهد بود، باید برخی از عادت‌های زندگی خود را تغییر دهید، سبد غذایی‌تان تغییر کند و به ورزش روی آورید؛ اما ممکن است بسیاری از ما، با عادت های اشتباهی زندگی کرده باشیم که ترک آنها سخت باشد.

بنابراین باید سعی کنیم به یک فرهنگ سلامت در ذهن خود دست پیدا کنیم، برای این کار هم باید از عادت های کوچک شروع کنیم، مثلا با خودمان قرار بگذاریم که نوشیدن چند لیوان آب و یا خورن سبزیجات را در دستور غذایی روزانه خود قرار دهیم.

حتی می‌توانیم چند نفر دیگر را نیز با چالش خود همراه کنیم و بعد از چند هفته نتیجه چالش را با یکدیگر بررسی کنیم. خواهید دید که به دست آوردن عادت‌های سالم غذایی و ورزش کردن، چندان سخت نبوده و حتی از بسیاری از رژیم‌های سمی هم راحت‌تر هم است. بنابراین می توان با کمی دقت یک رژیم لاغری خوب را در پیش گرفت.

تندرستی با راهکارهای کاهش وزن اصولی

اگر بتوانیم عادت های اشتباه و خصوصا رژیم‌های سمی را که ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر جسم ما داشته باشند، کنار بگذارید، در عوض باید بتوانید برای آنها یک جایگزین پیدا کنید و چه جایگزینی بهتر از ایجاد یک فرهنگ سلامتی مناسب و دقیق.

برای ترویج چنین فرهنگی هم باید چند مرحله اساسی را در زندگی خود پیاده کنید:

باید بدن خودمان را دوست داشته باشید

به جای تمرکز بر کاهش وزن و لاغری، روی تناسب اندام و سلامتی تمرکز کنید

ورزش را به عنوان یک راهکار تأثیرگذار در سبک زندگی خودمان برای همیشه بگنجانیم و در نهایت یک سبک غذایی سالم و مفید را برای زندگی روزانه خود انتخاب کنید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.