چگونه یک کارآفرین موفق و صاحب کسب وکار شخصی بشویم؟

0
1457
کارآفرین موفق

کارآفرین موفق کیست و چه ویژگی هایی دارد؟ ما چگونه کارآفرین موفقی بشویم؟ من می خواهم کارآفرین باشم؛ این ترکیب یعنی اینکه یک زندگی قرار است تغییر کند. تنها راه این تغییر هم مسیر کارآفرینی است. خلق ارزشی نو از طریق مجموعه منحصر به فردی از منابع انسانی و مالی؛ شاید بتوان گفت این جمله آسان ترین راه برای تعریف کارآفرینی است. ارزش می تواند در تولید یک محصول، ارائه یک راهکار یا ارائه خدماتی جدید یا با روش های جدید باشد. شاید نخستین سوالی که به ذهن هر کسی می رسد این باشد که آیا هر کسی باید کارآفرین باشد؟ مسلما نه. خلق ارزش تنها در قامت کارآفرینی نمود ندارد بلکه می توان بخشی از یک سازمان بود اما با ایده ها و نوآوری های هر روزه، جایگاهی همچون یک کارآفرین به دست آورد.

شما این نوشته را نخوان

مخاطب این نوشته کسانی هستند که می خواهند کارآفرین باشند. آنهایی که علاقه دنارند هر روز ساعت ۸ صبح در یک اداره یا کارخانه یا سازمان کارت ورود را در دستگاه ثبت رفت و آمد کارمندان بکشند و تا ساعت ۵ بعد از ظهر منتظر خروج باشند. اینها آدم ها می خواهند کارآفرین موفق باشند. کارآفرینی که نه تنها زندگی خودش را سامان می بخشد بلکه زمینه اشتغال را برای دیگران نیز فراهم می کند.

این افراد، انرژی آزادنشده ای در خود دارند که در قالب های سنتی اداره ها و سازمان ها نمی گنجد. آزادی عمل  و سودای استقلال مالی و کاری، تحمل سخت ترین شرایط را برای شان آسان می کند. آنها هر خطری را به جان می خرند. پای ریسک انتخاب های خود می ایستند و مسئولیت همه اعمال شان را بر عهده می گیرند. اغلب غر نمی زنند. به راهی که انتخاب کرده اند، اعتقاد دارند و برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی می کنند. اگر فکر می کنید هیچ یک از ویژگی هایی را که تاکنون گفتیم، ندارید، قدم در این راه سخت و گاه بی بازگشت نگذارید.

کارآفرین موفق ناامید نمی شود

یک کارآفرین هیچگاه ناامید نمی شود! نه اینکه غم و غصه ای نداشته باشد اما همیشه روی پیدا کردن راه حل های جدید تمرکز می کند نه روی مشکل. آنها در مشکلات فرو نمی روند بلکه از گود مشکلات بیرون می آیند، با نگاهی فراخ به کلیت مسئله نگاه می کنند و آنگاه همه جزئیات را بررسی می کنند. راه حل های مختلف را امتحان می کنند تا به بهترین شیوه های ممکن برای رفع مسئله برسند. تا در این صورت است که آرام می گیرند. آنها هیچگاه هیچ کس را بیش از خودشان مقصر نمی کنند. بارشان به دوش می گیرند و نجوای حرکت به پیش را زمزمه می کنند.

کارآفرین موفق رییس خودش است

رئیس خود بودن این آزادی و استقلال را به شما می‌‌‌‌‌‌‏دهد که ایده‌‌‌‌‌‌‏ها و طرح‌‌‌‌‌‌‏هایی را که در ذهن دارید، به کار ببندید. در جایگاه یک کارآفرین، می‌‌‌‌‌‌‏توانید با انجام این ایده‌‌‌‌‌‌‏ها برای خود و موفقیت آینده کسب و کارتان، وقت و انرژی‌‌‌‌‌‏تان را به شکلی خلاقانه صرف کنید. کسب و کارتان باید مکمل تجربه، علاقه و دانش‌‌‌‌‌‌‏تان باشد. پیش‌‌‌‌‌‌‏از این که برای برنامه‌‌‌‌‌‌‏ریزی کسب و کار اقدامی داشته باشید، مطمئن شوید حوزه ای که انتخاب می‌‌‌‌‌‌‏کنید برای تان مناسب است. ممکن است بخواهید سرگرمی‌‌‌‌‌‌‏ها یا علایق‌‌‌‌‌‌‏تان را در نظر بگیرید یا این که بخواهید براساس تجربه‌‌‌‌‌‌‏ها و مهارت‌‌‌‌‌‌‏هایی که دارید سرمایه گذاری جدیدتان را بنا کنید.

میزی که کارخانه خلاقیت می شود

بهتر است محل کسب و کار را متناسب با نیازهای‌‌‌‌‌‌‏تان انتخاب کنید. شاید محل کارتان حتی داخل خانه باشد یا نزدیک خانه یا نیاز باشد سفر کنید و مکان‌‌‌‌‌‌‏های دیگری را ببینید. در شرایط اقتصادی کنونی نباید به فکر راه اندازی دفترهای چند صدمتری برای کسب وکارتان باشید. کافی است شناخت کافی از کاری که می خواهید انجام دهید، داشته باشید. در این صورت شما به یک کارآفرین موفق تبدیل می شوید. یادتان باشد که همیشه باید تلاش کنید. همیشه. بدون برو و برگردد.

شاید یک میز در خانه شما خالی افتاده باشد و همان بتوند دفتر کارتان باشد. هیچ دور از ذهن نیست که یک میز بتواند کارخانه خلاقیت تان باشد. اگر هم سرمایه هنگفتی دارید و قصد دارید در زمینه های صنعتی کسب وکاری راه اندازی کنید، حتما توجه داشته باشید که دفتر کار شما به لحاظ جانمایی در سطح شهر، در دسترس کارمندان و احیانا مشتریان باشد. این اقدام در مصرف وقت و انرژی نیز موثر است.

زمان کلید اسرارآمیز کارآفرین موفق

زمان، ظرفیت های کار و سخت کوشی؛ این سه زیربنای موفقیت در هر کسب وکاری هستند. هر چیزی جدا از این سه عامل در مسیر کارآفرینی نیست بلکه شاید سوبسیدی از جایی یا سازمانی باشد که صرفا بنایی به عنوان کارخانه و دفتری به کارمندانی ایجاد کند اما روند کارآفرینی نامیده نمی شود. چه کسی بهترین است؟ آیا کسی با عنوان بهترین به دنیا می آید؟ آیا هیچگاه شنیده اید که کسی با برچسبی بر پیشانی به دنیا بیاید که مثلا بر نوشته شده باشد، درجه ۱ یا درجه ۲ و الی آخر؟

مسلما نشنیده اید. پس هیچ کس بهترین به دنیا نمی آید اما هر کسی می تواند بهترین زندگی خودش باشد. شما نیازی ندارید که همه چیز را در ابتدای کار بشناسید. اجازه بدهید فرایند شناخت شما طی زمان و در موقعیتی ارگانیک ایجاد شود. شما تنها باید تلاش تان را بکنید و حی یک لحظه هم از فکر نوآوری خارج نشوید. اگر پول بیشتری می خواهید، اگر نمی خواهید هر روز در دستگاه حضور و غیاب کار بکشید یا اثر انگشت تان را ثبت کنید، باید کارآفرین بشوید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.