حقوق و مزایای کارآفرینان بازنشسته در ایران

0
1862
کارآفرینان بازنشسته

سن پیری و کهولت نباید دورانی پرزحمت و پرمرارت به حساب بیاید بلکه باید دورانی برای استراحت باشد. کارآفرینان بازنشسته نیز نباید دغدغه ای بابت دوران کهولت خود داشته باشند.

سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد. به همین دلیل  از تاریخ ۱۰ تا ۱۶ مهرماه جهت گرامیداشت این مناسبت، هفته سالمند نامگذاری شده است. در این گزارش به بررسی وضعیت حقوقی و شغلی کارآفرینان بازشسته می پردازیم.

آینده ای بهتر برای مشارکت کارآفرینان بازنشسته

هر ساله از طرف سازمان جهانی شعاری برای این روز تعین می‌شود که شعار امسال بر اساس شعار روز جهانی “آینده‌ای بهتر با مشارکت سالمندان” نام گذاری شده است. براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ از جمعیت ۷۹ میلیونی ایران ۷۴۱۴۰۹۱ نفر یعنی ۹.۲۸ درصد سالمند هستند. پیش بینی می‌شود درصد سالمندان ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی، به ۱۰ و تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰ درصد برسد. بر اساس این پیش بینی در سال ۲۰۵۰ درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر و از هر سه نفر، یک نفر سالمند خواهد بود.

از دانش کارآفرینان بازنشسته استفاده کنیم

همه ما روزانه در کوچه و خیابان و اطراف خودمان افراد سالمند زیادی را دیده و می بینیم که شاید همکار و دوست و آشنا و جز خانواده ما باشند. خیلی از آن‌ها هنوز باور ندارند که سنشان بالا رفته و هنوز مثل جوانی کار می‌کنند. شاید می‌خواهند بگویند ما هنوز جوانیم،‌ خیلی‌ها از سالمندان هم  به دلایل ناتوانی و مشکلات جسمی و حتی روحی کاری نمی‌کنند و اوقات خودشان را در کوچه و خیابان  پارک می‌گذرانند. نشستن درب منزل و یا نزد دوستان و بازی‌های خیابان یا پارک کار روزانه این سالمندان است.

همه ما روزی به سالمندی می‌رسیم. آیا باید سالمندی را دوره طلایی زندگی دانست، یا وقتی برای استراحت؛ این به نگاه هر کس بر می‌گردد. هر چند مشکلات زیادی در جامعه کنونی وجود دارد اما سالمندان هم حق زندگی دارند.  در این گزارش تصاویری از سالمندان در محیط کار و خیابان‌های شهر کرمان و ماهان به ثبت رسیده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.