هنر کلاژ و بازآفرینی دوریختنی ها زمینه ساز کارآفرینی گلبهار حیاتی

2
2539
هنر کلاژ

هنر کلاژ یا تکه چسبانی، یکی از هنرهای محبوب است که افراد زیادی از آن استقبال می کنند. این هنر زمینه ساز کارآفرینی گلبهار حیاتی شده است. به طوری که انگار دلش را برداشته و تیکه تیکه به تابلوها چسبانده است؛ همانقدر رنگی و زیبا. هنرمندی خلاق که دربند هنرهای رایج نبوده و خودش پایه­ گذار سبکی جدید شده. هنری که هر چیزی و هر منظره ای را به مهمانی تابلوهایش دعوت می­ کند. اهل خراسان است و هنرش را به ایرانیان و جهانیان معرفی کرده. نمایشگاه ­های زیادی شرکت کرده و حالا برای خودش اسم و رسمی دارد و هنری که مایه مباهات است. هنر گلبهار، هنر کلاژ است. او با استفاده از تکنیک کلاژ، تابلوهایی می­ سازد که در همه آنها به جای رنگ از تکه پارچه‌های رنگارنگ سرقیچی و دورریختنی استفاده شده است. کارهایش به نوعی دوستدار محیط زیست هم هستند. 

با هنر کلاژ معنای «زنان می ­توانند» را معنی کرده است

وقتی زنان بی آنکه تسلیم محض ساختارهای سنتی باشند، هنرشان را به چشم می­ آوردند، ته دل دیگران هم گرم می­شود. ته دل آدم پر از امید می­ شود. امید به اینکه زنان می ­توانند، زنان هر کاری که بخواهند می ­توانند انجام دهند و از راه هنر، استعداد و توانایی­ شان زندگی شاد و دلپذیری برای خودشان بسازند. می توانند زن کارآفرین باشند. همانطور که گلبهار است. آتلیه گلبهار پر از رنگ است. بهترین و زیباترین رنگ ­ها. شاد و پر از شگفتی. تابلوهای زیادی ساخته است؛ از تابلوی حضرت مریم گرفته تا دختران عشایر و گوته شاعر آلمانی و برج ایفل و تخت جمشید و ده­ها تابلوی زیبای دیگر.

گلبهار حیاتی متولد سال ۱۳۴۰ است و نقاشی را نزد همسرش که از نقاشان مشهور خراسان به شمار می­رود، آموزش دیده است. ۲۰ سال در رشته نقاشی فعالیت کرده و حدود ۱۰ سال است که «کلاژ» کار می‌کند. ابتدا برای این کار از سنگ‌های قیمتی استفاده می‌کرده، ولی پس از مدتی پارچه را جایگزین کرده است؛ چون معتقد است که هنرمند باید خلاق باشد. گلبهار می­ خواهد در آینده همین ماده اولیه را هم عوض کرده و به جای پارچه، از «تراشه مداد» استفاده کند.

اشیاه به جای رنگ در آثار هنری کلاژ گلبهار

این زن کارآفرین در مورد هنر کلاژ می ­گوید: کلاژ استفاده از اشیا به جای رنگ است؛ یعنی به جای اینکه نقاشی را رنگ بکنیم، سنگ یا پارچه یا اشیای دیگر را مورد استفاده قرار می‌دهیم. شیوه کار به این صورت است که ابتدا باید طرح اولیه را با مداد روی تخته یا نئوپان بکشیم، البته کسی می‌تواند این کار را انجام بدهد که به نقاشی یا طراحی آشنا باشد. سپس لایه‌های اولیه را با پارچه‌های بزرگ شروع می‌کنیم که به این مرحله آستر می‌گوییم. پس از آن به مرحله زیباسازی می‌رسیم که باید با پارچه‌های ریز و میلی‌متری شروع کنیم.

ابزار کار هم یک قیچی و یک عدد پنس جراحی است و چسبی که خودمان آن را درست می‌کنیم. پارچه‌ها هم که راحت فراهم می‌شود؛ چون من دوستان زیادی دارم که خیاط خانه دارند و سرقیچی‌ها و پارچه‌های دور ریختنی را برایم می‌فرستند و من از این بابت هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنم. هنر کلاژ در حیطه هنرهای تجسمی است، ولی در صنایع دستی به این کار «قطایی پارچه» می‌گویند. این هنر می تواند زمینه سازی فعالیت زنان کارآفرین باشد و برای بسیاری از دختران درآمدزایی ایجاد کند. 

درخشش با رنگ­ ها و خلاقیت در هنر کلاژ

گلبهار حیاتی تاکنون با تکه های دورریختنی پارچه و استفاده از تکنیک های هنر کلاژ ، تابلوهای هنری منحصربه فردی خلق کرده‌ که مورد تحسین همگان قرار گرفته ­اند؛ از قبیل تابلوی فردوسی، حضرت مریم(ع)، حافظ، عطار، خیام، مولانا، گوته، برج ایفل پاریس، مهمانسرای عباسی و بعضی از بناهای تاریخی ایران و جهان. همچنین تاکنون به کشورهای اسپانیا، آلمان، ترکیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ارمنستان و افغانستان سفر کرده‌ و آثار را در نمایشگاه­ ها به نمایش درآورده و از دانشگاه تانیس قزاقستان به خاطر اجرای زنده اثر، دانشنامه افتخاری کسب کرده است. این زن کارآفرین و خلاق، برگزیده سه دوره متوالی در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در شهر اصفهان است و تابلوی تخت جمشید او در نمایشگاه برترین‌های صنایع دستی ایران مقام برگزیده را کسب کرده است.

از آثار هنری گلبهار حیاتی استقبال خیلی خوبی شده است؛ این هنر که از انواع صنایع دستی ارزشمند به شمار می رود، به­ ویژه خانم ­ها بسیار مشتاق یادگیری اش هستند: گلبهار می گوید: من در حال حاضر تعداد زیادی شاگرد دارم که افزون بر نقاشی به آنها هنر کلاژ را هم آموزش می‌دهم. اگر و مسؤلان حمایت کنند و این کار در سطح وسیعی تولید شود، ارزش افزوده بسیاری دارد و می‌تواند منبع درآمدی برای جوانان و به ویژه بانوان باشد، چون می‌توان از یک مقدار مواد دور ریختنی، تابلوهای منحصر به فردی تولید کرد. این تابلوهای هنری ارزشمند که به نوعی بازآفرینی محسوب می شوند، مشتریان زیادی دارند و می توان با برنامه ریزی، از این طریق درآمدزایی ایجاد کرد. 

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.