درس‌های کارآفرینی برای سال‌ نخست راه‌اندازی کسب‌وکار

0
1502
درس‌های کارآفرینی
Smiling businesswoman pointing at light bulb on chalkboard

درس‌های کارآفرینی در کدام دانشگاه یا در چه رشته تحصیلی تدریس می‌شود؟ شاید دانشکده‌های کارآفرینی نخستین پاسخی باشد که به ذهن شما می‌آید. اما ما پاسخ دیگری برای شما داریم: درس‌های کارآفرینی را کسانی می‌دانند که خودشان کارآفرینی کرده باشد. در این مقاله می‌خواهیم به سه درس مهم بپردازیم که حاصل تجربیات کارآفرینان است.

خیلی‌ها می‌گویند سال اول ازدواج، همیشه سخت‌ترین سال است، چون قرار است دو انسان، با روحیات متفاوت، در کنار یکدیگر زندگی خود را شروع کنند و بسیاری از عادت‌های خود را با عادات طرف مقابل منطبق کنند؛ این حرف درستی است، اما اگر پای سخن یک کارآفرین بنشینید، قطعا به شما خواهد گفت که سال اول شروع یک کسب‌وکار سخت‌تر از سال نخست ازدواج است!

  • یک حسابدار استخدام کنید

شاید خیلی از کارآفرینان در شروع فعالیت خود، بسیاری از کارهای مربوط به کسب‌وکار خود را شخصا انجام بدهند و در این روند، حسابداری نیز مستثنی نخواهد بود، چون فکر می‌کنند که در آغاز کسب‌وکار و نداشتن درآمدی قابل توجه، به یک حسابدار نیازی ندارند.

در حالی که حسابدار رکن مهمی در هر کسب‌وکاری است و اتفاقا بر عکس آن چیزی که عموم مردم تصور می‌کنند، در آغاز شکل‌گیری یک استارت‌آپ بسیار تأثیرگذار خواهد بود؛ چراکه بسیاری از هزینه‌های مربوط به شرکت را کنترل کرده، بر روند مالیات تسلط داشته و می‌تواند پیشنهادهای خوبی را برای رشد یک کسب‌وکار ارائه دهد.

بر همین اساس، بسیاری از کارآفرینان موفق، استخدام یک حسابدار با تجربه و متخصص را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین درس‌های کارآفرینی می‌دانند که از تجربه نخستین سال کاری خود به دست آورده‌اند. با کمی دقت می‌توان فهمید که بسیاری از هزینه‌هایی که از دید ما مخفی می‌ماند، از نظر یک حسابدار دارای اهمیت است.

هزینه‌های مربوط به فضای کسب‌وکارتان، اتومبیل و حتی هزینه بنزین آن، تلفن همراه، لب‌تاپ، اینترنت و… از جمله هزینه‌هایی هستند که اگر زیر ذره‌بین یک حسابدار قرار بگیرند، روند هزینه شرکت را کنترل کرده و از خرج‌های اضافی جلوگیری می‌کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت مزایای استخدام یک حسابدار در زمان شروع یک کسب‌وکار شامل موارد زیر می‌شود:

به شما کمک می‌کند که کسب‌وکار خود را به درستی ثبت کنید.

مالیات شرکت را تحت کنترل خواهد داشت.

توصیه‌های مفیدی در راستای سود و زیان شرکت ارائه  می‌دهد.

به شما کمک خواهد کرد تا هزینه‌های تجاری را راحت‌تر بپردازید.

و در نهایت یک حسابدار خوب، می‌تواند حتی در برقراری ارتباط با سازمان‌های تجاری و شرکت‌های پشتیبان نیز تأثیرگذار باشد.

درس‌های کارآفرینی کارآفرینان

  • درس‌های کارآفرینی می‌گوید که همه چیز را ثبت کنید

مستند کردن کوچک‌ترین مسائلی که مربوط به کسب‌وکار شماست، می‌تواند از بروز سوءتفاهم‌ها و حتی ضررهای مالی جلوگیری کند. به همین دلیل بهتر است از همان آغاز شروع کار خود، به ثبت همه مسائل مربوط به کسب‌وکارتان بپردازید، چه بزرگ و پراهمیت باشند و چه کوچک و کم‌اهمیت!

این نکته به‌ویژه در ارتباط با ثبت قراردادها بسیار اهمیت پیدا می‌کند؛ یک مشتری، هر چقدر قابل اعتماد باشد، بهتر است که جزییات قراردادی را که با او دارید، ثبت کرده و به‌عنوان یک سند نگه دارید. در این صورت، سوءتفاهم‌های مالی به حداقل رسیده و امکان ضرر نیز کمتر خواهد بود.

همچنین در دنیای دیجیتال امروز، بسیاری از مراوده‌های تجاری در فضای اینترنت اتفاق می‌افتند، به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌شود که تمام ایمیل‌های مربوط به کسب‌وکارتان را بایگانی کرده تا در صورت لزوم، بتوانید به آسانی به آنها دست پیدا کنید.

کارآفرینان یادداشت‌نویس‌های حرفه‌ای هستند

یادداشت کردن برای یک کارآفرین باید تبدیل به یک عادت شود! به همین دلیل کسانی که تجربه یک سال کارآفرینی را پشت سر گذاشته‌اند، به شدت توصیه می‌کنند که یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و تمام ایده‌هایی را که در لحظه به ذهن‌تان می‌رسد، ثبت کنید. این نکته یکی از مهمترین درس‌های کارآفرینی است. چون ایده‌های خلاقانه زیادی در ساعات مختلف روز به ذهن خطور می‌کند و اگر یادداشت‌شان نکنید، شاید دیگر هیچگاه آنها را به یاد نیاورید.

بعد از مدتی خواهید دید که بیش از چند ده ایده مختلف دارید و می‌توانید برای رشد کسب‌وکارتان از آنها استفاده کنید. اگرچه ممکن است با گذر زمان بعضی از آن ایده‌ها چندان جذاب نبوده و حتی خنده‌دار نیز به نظر برسند، اما ثبت آنها یک گام مثبت در فضای کاری شما قلمداد می‌شود.

در دنیای امروز که دفترچه‌های یادداشت نیز در تلفن‌های همراه کاربران قرار دارد، هر کارآفرینی می‌تواند در کوچک‌ترین زمانی که برای استراحت دارد، به یادداشت‌های روزها و ماه‌های قبل خود مراجعه کرده و ایده‌های قابل توجهی را پیدا کند.

  • سخت‌ترین مرحله، استخدام یک فروشنده خوب است

یک اصل مهم در فضای کسب‌وکار وجود دارد که بهترین فروشندگان برای کسی کار نمی‌کنند بلکه برای خودشان کار می‌کنند! با توجه به این اصل، مطمئنا مشکل‌ترین بخش هر کسب‌وکاری در آغاز راه، استخدام یک فروشنده مجرب و مناسب است و به همین دلیل باید در این زمینه احتیاط کنید.

یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که هر کارآفرینی در هنگام استخدام نیروی فروشنده باید از خود بپرسد، این است که آیا هزینه کافی برای پرداخت دستمزد یک فروشنده خوب را دارد؟ چون فروشنده‌های باتجربه و موفق، قطعا دستمزدهای بالایی خواهند داشت! بنابراین این درس از از سلسله درس‌های کارآفرینی را جدی بگیرید.

اگر شما پول کافی برای این کار دارید، بسیار عالی است و از همان آغاز می‌توانید شانس داشتن یک فرشنده خوب را برای خودتان بالا ببرید؛ اما این یک نکته مسلم است که بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای نوپا، هزینه زیادی برای استخدام یک فروشنده گران‌قیمت ندارند!

درس‌های کارآفرینی استخدام فروشنده سطح پایین را رد می‌کند

به نظر شما چه باید کرد؟! از نظر کارآفرینان باتجربه، یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در این مرحله، استخدام یک فروشنده متوسط یا سطح پایین است و پیشنهادی که برای گذر از این شرایط می‌دهند، استخدام یک مشاور فروش است که هم هزینه کمتری داشته و هم توصیه‌های خوبی برای رشد شرکت ارائه خواهد داد. این درس از سلسله درس‌های کارآفرینی را جدی بگیرید. چون شما بهترین اجناس را هم که در وب‌سایت‌تان داشته باشید، تا فروشی را تجربه نکنید، نمی‌توانید به موفقیت امیدوار باشید.

داشتن یک مشاور فروش به توسعه کسب‌وکار شما کمک می‌کند. همچنین پس از بهبود وضعیت مالی شرکت، استخدام یک نیروی فروشنده ماهر نیز بسیار تأثیرگذار خواهد بود و می‌تواند توصیه‌های مفیدی را به شما ارائه کند. در واقع همین مشاور فروش که می‌توان به‌صورت پاره‌وقت و جلسه‌ای از مشاوره‌هایش استفاده کرد، حرف‌هایش حاوی درس‌های کارآفرینی هم خواهد بود.

به یاد داشته باشید که یکی از بهترین روش‌ها برای استخدام فروشندگان، شناختن خصوصیات یک فروشنده خوب است؛ یک فروشنده مناسب، باجذبه و سرگرم‌کننده و متقاعد‌کننده است و برای شناسایی چنین افرادی نیز قطعا مشاوران فروش کمک شایانی به شما خواهند کرد. همچنین در نظر گرفتن دوره‌های آزمایشی یک ماهه برای فروشندگانی که متقاضی این شغل هستند و ارزیابی عملکرد آنها در دوره مشخص‌شده، می‌تواند در استخدام بهترین نیروی فروش بسیار مؤثر باشد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.