تولید لباس‌های ایرانی با نقش‌های سنتی و طراحی مدرن

0
3416
طراحی لباس و پارچه

طراحی لباس و پارچه در روز جمعه، پنجم بهمن ماه، شاهد اتفاقی خجسته خواهد بود. اتفاقی که می‌تواند در بازار مد و پوشاک ایران تغییرات مثبت و ارزنده‌ای ایجاد کند. توجه به سنت‌های ایرانی و استفاده از دانش روز طراحی در جهان سرلوحه کار یک طراح برجسته ایرانی بوده است تا مجموعه‌ای منحصربه‌فرد از لباس‌های ایرانی را به سبک امروزی و با طرح‌ها و نقش‌های سنتی ایرانی-اسلامی تولید کند.

استاد صدیقه پاک‌بین، طراح برجسته ایران تجربه ۳۶ ساله در حوزه طراحی لباس و پارچه دارد و از مجموعه بیش از ۸۰ لباس ایرانی با طرح و نقش‌های سنتی و طراحی مدرن رونمایی خواهد کرد. در این مراسم رونمایی، جمعی از مسئولان دولتی، صاحبان صنایع، روسای اتحادیه‌ها و انجمن‌های مربوط به لباس و طراحی لباس و پارچه ، هنرمندان، اساتید دانشگاه و اصحاب رسانه حضور خواهند داشت.

استاد پاک‌بین طراح پیشکسوت و برتر لباس با اعلام این خبر می‌گوید: با حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیین رونمایی از مجموعه لباس‌های ایرانی با تلفیق سنت و مدرنیته با شعار “نقش‌های سنتی، طراحی مدرن” برگزار می‌شود.

طراحی لباس و پارچه با توجه به سلیقه مردم

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا درباره اهداف برگزاری این نمایشگاه، تصریح کرد: تغییر ذائقه مردم ایران نسبت به پوشاک داخلی، مهمترین هدف برگزاری این نمایشگاه است. چون ایرانیان نیز مانند سایر مردم جهان خواهان استفاده از چوشاک شیک و مدرن و به‌روز هستند اما تاکنون به ذائقه روز و نیاز مردم امروز جامعه ایران کمتر توجه شده است.

بنابراین باید از گنجینه‌های سنتی ایران که در پوشاک اقوام مختلف ایرانی، جاجیم‌ها، گلیم‌ها و انواع پارچه‌ها و دوخت‌های سنتی ایران موجود است کمک گرفته و با دانش طراحان ایرانی و با طراحی لباس و پارچه در داخل کشور، پوشاک متناسب با سلیقه مردم ایران را تولید کنیم تا از سیل ورود پوشاک وارداتی جلوگیری کرده و زمینه اشتغالزایی داخلی را نیز فراهم کنیم.

این طراح برتر و پیشکسوت لباس کشور همچنین در مورد لباس‌های این مجموعه اضافه کرد: بیش از ۸۰ دست لباس سنتی برگرفته از سوزن‌دوزی‌های زنان بلوچ، پته دوزی کرمان، گلیم‌ها و پارچه‌های دست‌بافت و شعربافی کاشان و کرمانشاه و گلیم‌های سیرجان، مجموعه ای از تلفیق لباس‌های سنتی ایل‌های قشقایی، بختیاری و لباس کردی با مدرنیته در قالب مانتوی اجتماعی، کت و شلوار، کت و دامن و لباس مجلسی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. در واقع طراحی لباس و پارچه این لباس‌ها الهام گرفته از دانش بومی و سنت‌های ایرانی-اسلامی است و متناسب با نیازهای روز جامعه ایران طراحی و تولید شده‌اند.

استفاده از طرح ها و نقش های سنتی نهفته در پوشاک مناطق مختلف ایران و هنر به کارگرفته شده در گلیم ها و جاجیم ها و… به این معناست که از توان و هنر هنرمندان مسلط به هنرهای اصیل ایرانی بهره می گیریم و این خود به منزله کارآفرینی برای افراد زیادی در مناطق مختلف ایران است. افرادی که بخش اعظم آنها را زنان تشکیل می دهند. در تولید لباس های این مجموعه نیز زنانی از سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد و سایر شهرهای ایرانی همکاری داشته و طرح و نقش های اختصاصی را با رنگ های سفارشی برای این طراح تولید کرده اند.

بیشتر بخوانید  پوشش سنتی زنان ایران مورد توجه گردشگران خارجی

طراحی لباس و پارچه

تولید پوشاک ‌ایرانی با طراحی روز دنیا

وی اظهار داشت: مجموعه لباس‌های ایرانی که با تلفیق سنت و مدرنیته تولید شده‌اند و در هتل اسپیناس پالاس رونمایی می‌شوند، برای نخستین بار است که لباس‌هایی از تکه‌پارچه‌های سنتی قومیت‌های مختلف ایران ویژه مراسم عقدکنان، طراحی شده است.

دختران و پسرانی که علاقمند به لباس‌های سنتی اما مدرن هستند، می‌توانند از لباس‌های سنتی و مدرن ایرانی – اسلامی در مراسم نامزدی و عقدکنندگان استفاده کنند. بنابراین می‌توانیم امیدوار باشیم که طراحی لباس و پارچه در ایران، مورد اقبال جوانان واقع شود چون همه تلاش‌ها به کار گرفته شده تا سلیقه جوانان و مردم ایران مدّ نظر باشد.

پاک‌بین خاطرنشان ساخت: همچنین لباس‌هایی با تلفیق سنت و مدرنیته و برگرفته از لباس‌های سنتی قومیت‌های مختلف، با هدف معرفی لباس ملی و با هویت ایرانی، ویژه سلبریتی‌ها و اشخاص مهم مانند سفرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هنرمندان و اشخاص معروف در هنر، سیاست و فرهنگ طراحی شده است که در نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود.

وی در پایان یادآورشد: آیین رونمایی از مجموعه لباس‌های ایرانی با تلفیق سنت و مدرنیته در قالب نمایشگاه لباس، روز جمعه پنجم بهمن ماه سال جاری ساعت ۱۱ صبح الی ۱۷ بعد از ظهر در سلن پالاس هتل اسپیناس پالاس واقع در سعادت آباد، میدان بهرود، خیابان عابدی، خیابان ۳۳، شماره ۲۱، برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.