کارآفرینی با دورریختنی ها

2
169
گلبهار حیاتی

گلبهار حیاتی، هنرمند نقاش و مبتکر «کلاژ» از هنرش می گوید

انگار دلش را برداشته و تیکه تیکه به تابلوها چسبانده باشد؛ همانقدر رنگی و زیبا. هنرمندی خلاق که دربند هنرهای رایج نبوده و خودش پایه­گذار سبکی جدید شده. هنری که هر چیزی و هر منظره ای را به مهمانی تابلوهایش دعوت می­کند. صحبت از گلبهار حیاتی است. بانویی اهل خراسان که از این دیار کهن برخاسته و هنرش را به ایرانیان و جهانیان معرفی کرده است. نمایشگاه­های زیادی شرکت کرده و حالا برای خودش اسم و رسمی دارد و هنری که مایه مباهات است. هنر گلبهار، هنر کلاژ است. او با استفاده از تکنیک کلاژ، تابلوهایی می­سازد که در همه آنها به جای رنگ از تکه پارچه‌های رنگارنگ سرقیچی و دورریختنی استفاده شده است.

زنان می ­توانند

وقتی این زنان هستند و وقتی این زنان بی آنکه تسلیم محض ساختارهای سنتی باشند، هنرش را به چشم می­آوردند، ته دل آدم گرم می­شود. ته دل آدم پر از امید می­شود. امید به اینکه زنان می­توانند، زنان هر کاری که بخواهند می­توانند انجام دهند و از راه هنر، استعداد و توانایی­شان زندگی شاد و دلپذیری برای خودشان بسازند. آتلیه گلبهار پر از رنگ است. بهترین و زیباترین رنگ­ها. شاد و پر از شگفتی. تابلوهای زیادی ساخته است؛ از تابلوی حضرت مریم گرفته تا دختران عشایر و گوته شاعر آلمانی و برج ایفل و تخت جمشید و ده­ها تابلوی زیبای دیگر.

گلبهار متولد سال ۱۳۴۰ است و نقاشی را نزد همسرش که از نقاشان مشهور خراسان به شمار می­رود، آموزش دیده است. ۲۰ سال در رشته نقاشی فعالیت کرده و حدود ۱۰ سال است که «کلاژ» کار می‌کند. ابتدا برای این کار از سنگ‌های قیمتی استفاده می‌کرده، ولی پس از مدتی پارچه را جایگزین کرده است؛ چون معتقد است که هنرمند باید خلاق باشد. گلبهار می­خواهد در آینده همین ماده اولیه را هم عوض کرده و به جای پارچه، از «تراشه مداد» استفاده کند.

اشیاه به جای رنگ

این هنرمند در مورد کلاژ می­گوید: کلاژ استفاده از اشیا به جای رنگ است؛ یعنی به جای اینکه نقاشی را رنگ بکنیم، سنگ یا پارچه یا اشیای دیگر را مورد استفاده قرار می‌دهیم. شیوه کار به این صورت است که ابتدا باید طرح اولیه را با مداد روی تخته یا نئوپان بکشیم، البته کسی می‌تواند این کار را انجام بدهد که به نقاشی یا طراحی آشنا باشد. سپس لایه‌های اولیه را با پارچه‌های بزرگ شروع می‌کنیم که به این مرحله آستر می‌گوییم. پس از آن به مرحله زیباسازی می‌رسیم که باید با پارچه‌های ریز و میلی‌متری شروع کنیم.

ابزار کار هم یک قیچی و یک عدد پنس جراحی است و چسبی که خودمان آن را درست می‌کنیم. پارچه‌ها هم که راحت فراهم می‌شود؛ چون من دوستان زیادی دارم که خیاط خانه دارند و سرقیچی‌ها و پارچه‌های دور ریختنی را برایم می‌فرستند و من از این بابت هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنم. «کلاژ» در حیطه هنرهای تجسمی است، ولی در صنایع دستی به این کار «قطایی پارچه» می‌گویند.

درخشش با رنگ­ ها و خلاقیت

گلبهار تاکنون با پارچه، تابلوهای منحصربه فردی خلق کرده‌ که مورد تحسین همگان قرار گرفته­اند؛ از قبیل تابلوی فردوسی، حضرت مریم(ع)، حافظ، عطار، خیام، مولانا، گوته، برج ایفل پاریس، مهمانسرای عباسی و بعضی از بناهای تاریخی ایران و جهان. همچنین تاکنون به کشورهای اسپانیا، آلمان، ترکیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ارمنستان و افغانستان سفر کرده‌ و آثار را در نمایشگاه­ها به نمایش درآورده و از دانشگاه تانیس قزاقستان به خاطر اجرای زنده اثر، دانشنامه افتخاری کسب کرده است. این بانوی کارآفرین و خلاق، برگزیده سه دوره متوالی در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در شهر اصفهان است و تابلوی تخت جمشید او در نمایشگاه برترین‌های صنایع دستی ایران مقام برگزیده را کسب کرده است.

از هنر کلاژ گلبهار استقبال خیلی خوبی شده است؛ به­ ویژه خانم­ها بسیار مشتاق یادگیری هستند: من در حال حاضر تعداد زیادی شاگرد دارم که افزون بر نقاشی به آنها کلاژ هم آموزش می‌دهم. اگر و مسؤولان حمایت کنند و این کار در سطح وسیعی تولید شود، ارزش افزوده بسیاری دارد و می‌تواند منبع درآمدی برای جوانان و بخصوص بانوان باشد، چون می‌توان از یک مقدار مواد دور ریختنی تابلوهای منحصر به فردی تولید کرد.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.