چگونه مادام سی. جی واکر ثروتمندترین زن کارآفرین آمریکا شد؟

0
9883
ثروتمندترین زن کارآفرین

ثروتمندترین زن کارآفرین آمریکا که تباری آفریقایی-آمریکایی داشت، در دهه ۸۰ متولد شد. در بیست و سوم دسامبر ۱۸۶۷ دختری آفریقایی‌تبار در آمریکا به دنیا آمد که توانست در طول سالیان بعد، لقب ثروتمندترین زن کارآفرین آمریکا را به خود اختصاص دهد، زنی که به عنوان یکی از زنان میلیونر آمریکایی شناخته شده و راه پرفراز و نشیب کارآفرینی خود را با پشتکار زیاد طی کرده است.

سارا برید لاو که با نام مادام سی. جی. واکر شناخته می‌شود، از نخستین زنان کارآفرین به شمار می‌رود که همزمان با فعالیت اقتصادی خود، در رویدادهای اجتماعی زمان خود نیز حضور فعالانه‌ای داشت. اگر برای شما هم این سؤال مطرح است که نخستین زنان کارآفرین و میلیونر دنیا چه کسانی بودند، در ادامه با ما همراه باشید تا با یکی از شاخص‌ترین آنها آشنا شوید.

روزگار سخت دوران کودکی ثروتمندترین زن کارآفرین آمریکا

زندگی دختری که در لوئیزانا متولد شده بود، خیلی زود دستخوش تحولاتی شد که پیامدهای سختی را برای او به همراه داشت؛ برای اینکه متولد بشوید که ثروتمندترین زن کارآفرین آمریکا برای رسیدن به این مقام، چه زندگی‌ای را پشت سر گذاشت، ادامه متن را بخوانید. سارا در هفت سالگی مادر خود را از دست داد و سال‌های اولیه زندگی خود را همراه با خواهر بزرگ‌ترش زندگی کرد، در این دوران او به کار مستخدمی مشغول بود و این درحالی بود که دختران همسال او در مدارس در حال تحصیل بودند.

او در خاطراتش می‌گوید که از آموزش رسمی برخوردار نبود و تنها طی سه ماه در یک کلیسای سواد خواندن و نوشتن را آموخته است. ازدواج زودهنگام سارا در سن چهارده‌ سالگی مسیر تازه‌ای را در زندگی‌اش رقم زد، اما این تحول خیلی پایدار نبود و بعد از مرگ همسرش، سارا در ۲۰ سالگی یک زن بیوه بود که دختری دو ساله داشت.

بیشتر بخوانید  5 زنی که استارت آپ یک میلیارد دلاری راه اندازی کرده اند

تولد یک چهره اجتماعی درخشان

نقل مکان سارا به کلروداو که از این پس با نام مادام واکر، نام خانوادگی همسر دومش، شناخته می‌شود، شخصیت متفاوتی را از این زن ساخت، شخصیتی که در قالب یک فعال اجتماعی و مدافع استقلال اقتصادی زنان سیاه‌پوست به شمار می‌رود، از این پس او برنامه‌های آموزشی خود را از طریق رسانه‌های آن زمان، برای زنان و خصوصا زنان سیاه‌‌پوست ارائه می‌داد.

در این دوران می‌توانیم چهره‌ای از یک زن سیاه‌پوست رنج کشیده و در عین حال مصصم را ببینیم که برای امرار معاش و امکان تحصیل رسمی دخترش در یک لباس‌‌شویی کار می‌کند، کاری که حداکثر حقوق آن کمی بیش از یک دلار است! اما باید از مهم‌ترین اتفاق زندگی مادام واکر سخن به میان بیاوریم، اتفاقی در ظاهر ناخوشایند که تبعات مثبت زیادی را در پی داشت. اما همین اتفاقات موجب تولد ثروتمندترین زن کارآفرین آفریقایی-آمریکایی شد.

ثروتمندترین زن کارآفرین

شروع کارآفرینی ثروتمندترین زن کارآفرین آمریکا از یک بیماری

درگیری سارا با بیماری پوستی سر و ریزش مو باعث شد که به دنبال فرمولی برای رفع این مشکل باشد، وی برای شروع با فروشندگان دیگری کار خود را آغاز کرد و بعد از مدتی توانست به فرمول مخصوص خود دست یابد؛ اما مشکل اینجا بود که پذیرش یک دارو، در زمینه مراقبت‌های پوست و مو از یک زن سیاه‌پوست، به راحتی صورت نمی‌پذیرفت.

امید و سخت‌کوشی مشخصه بارز سارا بود، زیرا از این شرایط ناامید نشد و  محصول خود را در جلوی درب خانه‌ها معرفی می‌کرد. او با حوصله و دقت فراوان به خانه‌های مردم مراجعه کرده و محصول خود را به زنان سیاه پوست و یا سفید پوست معرفی می‌کرد و طرز مراقبت از مو و استفاده از محصول را به آنها آموزش می‌داد.

از استقامت تا موفقیت

استقامت و شجاعتی که خانم واکر از خود نشان داد، باعث شد که بتواند در مدت زمان کوتاهی به یک کارآفرین موفق تبدیل شود. در واقع او ثروتمندترین زن کارآفرین آمریکا شده بود. گسترش دایره مخاطبان و معرفی محصول به دیگر ایالت‌های آمریکا کاری بود که مادام واکر به همراه همسرش شروع کردند و در مدت زمان کوتاهی نیز موفق شدند که سالن‌های زیبایی، کالج تخصصی به منظور آمورش متخصصین مو و پایگاه‌های جدیدی را برای کسب‌وکار خود ایجاد کنند.

گسترش کسب‌وکار مادام واکر چهره او را به عنوان یک فعال اجتماعی بیشتر از پیش برجسته کرد، چراکه چندین هزار زن را به عنوان نمایندگان فروش خود آموزش داده بود، زنانی که سیستم واکر، شامل مجموعه‌های از محصولات مراقبت از مو و پوست سر، را به دست مشتریان می‌رساندند.

بیشتر بخوانید  زنی که با نودل دو‌دقیقه‌ای، انقلاب کرد!

از مزارع پنبه تا کارخانه شخصی ثروتمندترین زن کارآفرین

فعالیت‌های بشردوستانه مادام واکر تنها محدود به کارکنان شرکتش نبود، بلکه ارائه سخنرانی‌های و برگزاری نشست‌های سالانه درباره حقوق زنان سیاه‌پوست از دیگر فعالیت‌های او بود. از جمله سخنان پرشور او می‌توان به متن زیر اشاره کرد که درباره رشد و پیشرفت یک زن سیاه‌پوست است:

من یک زن هستم که از مزارع پنبه در جنوب آمده‌ام، از آنجا به محیط منزل رسیدم، بعد در آشپزخانه ارتقاء پیدا کردم و در آنجا بود که توانستم کسب‌وکار خودم را در تولید محصولات بهداشتی مو آغاز کنم؛ من کارخانه خودم را روی زمین خودم ساختم. اکنون هم ثروتمندترین زن کارآفرین در آمریکا هستم. یعنی در جایی که حقوق سیاه‌پوستان به رسمیت شناخته نمی‌شد و به‌عنوان یک زن از حقوق برابری برخوردار نبودم اما تسلیم نشدم.

مادام سی.جی واکر یا همان سارا واکر در سال ۱۹۱۹ درسن ۵۱ سالگی از دنیا رفت، وی در زمان مرگ خود به عنوان ثروتمندترین زن آفریقایی-آمریکایی شناخته می‌شد. جسارت، امید، بشردوستی و تلاش فراوان، از جمله خصیصه‌های بارزی به شمار می‌روند که در زندگی کوتاه مادام واکر نمایان بودند، خصیصه‌هایی که می‌توان آنها را به‌عنوان شاخص‌های مهم کارآفرینی در نظر گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.