زنی که با نودل دو‌دقیقه‌ای، انقلاب کرد!

1
2075
نخستین زنان موفق

یکی از نخستین زنان موفق صنعت غذا در هندوستان، سانجیتا تالوار است. اما این زن چطور یک کارآفرین موفق صنعت غذا شد؟ در این گزارش می‌خواهیم داستان موفقیش را با هم بخوانیم.

وقتی که در سال ۱۹۷۹ سانجیتا تالوار وارد بازار کار شد، یکی از نخستین زنان موفق حاضر در صنعت مواد غذایی بود. او به‌سرعت دست به کار شد تا جایگاهی در این صنعت برای خودش درست کند و از آن زمان بود که به‌عنوان مدیر بازاریابی و معاون اجرایی به مدت ۲۱ سال برای شرکت نستله هند کار کرد. هر چند بعدها به سمت راه‌اندای کسب وکار خودش حرکت کرد.

سانجیتا که پس از نستله وارد شرکت باربی شده بود، پس از چند سال درگیر جریان ایجاد شرکت چای Tata شد که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چای هندوستان است. او نویسنده کتابی به نام «انقلاب دودقیقه‌ای» است که از خودش و زندگی شغلی‌اش در آن می‌گوید. او در مصاحبه‌ای به چند پرسش‌ درباره زندگی حرفه‌ای‌اش پاسخ داده است. پرسش‌هایی که از اراده این زن به‌عنوان یکی از نخستین زنان موفق در بازار کارآفرینی پرده برمی‌دارد.

 چگونه موفق به جلب توجه مشتریان در هندوستان به نودل دو‌دقیقه‌ای شدید؟

ما به‌شدت روی این موضوع فکر و کار کردیم. فرهنگ مردم هندوستان با مصرف نودل تناسب چندانی ندارد. ما این سوال را از خودمان پرسیدیم که آیا می‌توانیم مردم را از طریق تشویق به رژیم غذایی به سمت این غذا بکشانیم؟

بنابراین فهرستی از غذاهایی که مردم در هندوستان مصرف می‌کنند، تهیه کردیم و دریافتیم که غذای سرپایی گرم که بتوان آن را سریع آماده کرد، در این فهرست وجود ندارد. گرچه غذاهایی همچون سمبوسه یا پاکورا در فهرست غذایی مردم هند هست اما عموما آنها را در خانه تهیه نمی‌کنند.

این نکته باعث شد که فکری در ذهن‌مان ایجاد شود. پس تصمیم گرفتیم که نودل‌های خودمان را به صورت یک غذای سرپایی عرضه کنیم و قصد داشتیم که نودل را تبدیل به یک غذای سرپایی خانوادگی کنیم. عرضه نودل به عنوان یک غذای سرپایی خانوادگی در واقع پلی شد برای تبدیل شدن سانگیتا به یکی از نخستین زنان موفق هندوستان. زنی که اصلا فکرش را نمی‌کرد که او نخستین است و تنها در حال  تلاش و ارائه همه ایده‌هایش بود تا کارش را به خوبی انجام دهد. تلاشی که او را به یکی از زنان ثروتمند جهان تبدیل کرد.

تغییراتی که نخستین زنان موفق قادر به انجامش هستند

در واقع در آن سال‌ها کودکان در این زمینه‌ها چندان جدی گرفته نمی‌شدند و ما روی تبدیل محصول‌مان به یک محصول خانوادگی تاکید کردیم. از طرفی متوجه شده بودیم که کودکان آمادگی حضور در برنامه‌های تجربی را دارند چرا که آنها نظریه از قبل شکل گرفته‌ای ندارند و علاوه بر این، استفاده از محصول‌مان هم تا حد زیادی شادی‌آور بود.

ما فهرستی از غذاهایی که مردم در هندوستان مصرف می‌کنند، تهیه کردیم و دریافتیم که غذای سرپایی گرم که بتوان آن را سریع آماده کرد، در این فهرست وجود ندارد.

رشته‌های نودل دور یک چنگال پیچیده می‌شوند، لیز می‌خورند، دوباره پیچیده می‌شوند. ما در بسیاری از جلسات سنجش خود متوجه شدیم که کودکان با غذا بازی می‌کنند و همه این یافته‌ها را کنار هم گذاشتیم و به آرامی وارد بازار شدیم.

شما چطور به‌عنوان یکی از نخستین زنان موفق وارد کار اجرایی صنعت مواد غذایی شدید؟

من هرگز به آن از این زاویه نگاه نکردم. در واقع مدتی بعد متوجه شدم که من یکی از نخستین زنان موفق در این موقعیت هستم و بیشتر درگیر روشن‌کردن مسئولیت‌های شغلی و کارهای ضروری بودم که باید انجام می‌شد. من هرگز در آن زمان اینگونه فکر نمی‌کردم و کاری را که در مقابل‌مان بود، انجام می‌دادم.

شاید امروز گفتن این نکته غیرعادی باشد اما نکته این است که ما آنجا بودیم که کاری انجام دهیم. وقتی که من برای نخستین‌ بار وارد کار شدم، یک کارآموز مدیریت بودم. شرکت ما یک شرکت بزرگ چند‌ملیتی معتبر بود. زمانی که فردی در چنین شرکتی شروع به کار می‌کند، انتظار دارد که روی محصولات شناخته‌شده کار کند، اما من را در بخشی قرار دادند که باید روی یک محصول جدید کار کند.

محصول جدیدی که من روی آن کار کردم، در ابتدا محصول کوچکی بود که به نام حبه (قطعه) Maggi نامگذاری شده بود. حالا که شرکت چنین وظیفه‌ای را به من داده بود، باید آن را به بهترین شکل انجام می‌دادم. هر چند هنوز هم به اینکه یکی از نخستین زنان موفق حوزه کاری‌ام باشم، فکر نمی‌کردم. من تنها می‌خواستم همه تلاشم را کرده باشم. نمی‌خواستم من عاملی باشم که واسطه آن دست روی ضعف‌های زنان بگذارند. بنابراین به شهر رفتم و تلاش کردم که این محصول را به مردم معرفی کنم. کار زیادی روی آن انجام دادم و احتمالا اینگونه بود که من نخستین پله نردبان را طی کردم.

سانجیتا تالوار می‌گوید که باید یادآوری کنم که اگر خودتان را باور نکنید، نمی‌توانید دیگران را متقاعد کنید که شما را باور کنند. من زنان بسیاری را دیده‌ام و با آنها صحبت کرده‌ام و مشاهده کرده‌ام که وقتی در کارها مشارکت می‌کنند، نگاه‌ها به آنها تغییر می‌کند.

منبع: هفته‌نامه شنبه

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.